Őszintén bevallom, olyan sok mindent szeretnék belesűríteni egy cikkbe, hogy azt sem tudom, hol is kezdjem. Mondjuk az elején... Jöjjenek a kérdések!
Létezik, hogy egy gyerekre nem hatnak az illóolajok?
Általánosságban elmondható, hogy ahogy mi felnőttek sem vagyunk egyformák, úgy a gyermekek is eltérő módon vannak "bekötve". Ebből fakadóan nem egyformán reagálnak az illóolajokra. Van aki "érzékenyebb", nála azonnal hatnak az illóolajok, és vannak a kevésbé érzékenyek, náluk kevésbé látványos a hatás.
Mégis az a tapasztalatom, hogy a gyerekek magától értetődő természetességgel fogadják az illóolajokat és hatalmas lelkesedéssel vesznek részt az illóolajos rituálékban, legyen az esti vagy reggeli alkalom. Sok anyuka számol be nekem arról, hogy a gyereke mintha ösztönösen tudná, melyik problémára milyen illóolajat kell használni. Én is ezt tapasztalom, a gyerekem nem csak magán segít már önállóan, hanem a családtagokon is, sőt, hallottam, hogy már az oviban is ajánlgatta, hogy mit kell tenni a fájós lábbal. :)
Ha a tudományos megközelítést nézzük, a szaglás folyamatában az illóolajok belégzésével nagyon gyorsan oldható feszültség, frusztráció, mert az illatmolekulák másodpercek alatt jutnak el az agy azon területére, amely felelős az érzelmekért, a limbikus rendszerbe. Ez "csak" a szaglás, a belélegzése az illatoknak...(ezért fontos nagyon, hogy milyen illóolajat párologtatunk). Ezen kívül bedörzsölhetjük a bőrbe az illóolajokat, masszírozhatunk velük, vagy fürdővízbe tehetjük őket. Így még intenzívebb a hatás, hiszen egyik tulajdonságuk, hogy könnyedén át tudnak lépni a bőr védelmi vonalán, különösebb technológia nélkül, és belépnek a vérkeringésbe. (klinikai tanulmányok arról számolnak be, hogy egy illóolajos masszázs után már 10 perccel kimutathatóak a véráramban és a vizeletben, a kilélegzett levegőben is bizonyos kémiai vegyületek.) Tehát a válasz a kérdésre, hogy nem igazán létezik, hogy egy gyerekre nem hatnak az illóolajok.
Ahhoz, hogy Ti is megtapasztaljátok a hatásosságukat, próbáljátok ki az egyiket (vagy mindegyiket) az alábbi rituálék közül!
Esti fürdés
Az egyik megnyugtató rituálé a kicsiknek, az esti fürdés. A víz, a lubickolás megnyugtató önmagában is, de fokozhatjuk aromaterápiával.
Egy éves kor felett tehetünk a fürdővízbe például 5 csepp orvosi levendula illóolajat, amelyet előtte feloldunk egy kanál tejszínben vagy kis növényi olajban, de akár sóra is lehet cseppenteni, a lényeg ,hogy tegyük ezt még azelőtt, mielőtt a fürdővízhez adnánk, különben csak a víz felszínén úszik az illóolaj.
Egy éves kor alatt használjunk a fürdővízhez egy kanálnyi aromavizet, ez lehet orvosi levendula aromavíz, római kamilla aromavíz vagy rózsa aromavíz.
Aromaterápiás masszázs
Beiktathatjuk az esti rituálékhoz az aromaterápiás masszázst, amely elmondhatatlan öröm és varázslat a kicsinek, hiszen anya puha, törődő érintése kincset ér.
A masszázs nem több pár percnél, végigsimítjuk, cirógatj
Mi az, amit ne párologtassunk este, mert élénkítő hatása megnehezíti az elalvást?
A válasz erre a kérdésre ugyanaz, mint arra a kérdésre, hogy mi az, ami segítséget nyújt a könnyű ébredéshez vagy éppen a kisiskolásoknak abban, hogy könnyebben koncentráljanak. Ez a citrom, ami nem csak frissít, hanem immunerősítő és erős fertőtlenítő hatású is. Ha citrommal indítjuk a reggelt, már önmagában is sokat tettünk, de ha még pár csepp energetizáló Eucalyptus radiatat és Rosmaring ct cineolt is teszünk a párologtatóba, akkor a koncentrációt is segítettük vele, a gyerekek jobban tudnak figyelni az órán.
Mi az, ami kifejezetten ajánlott az esti párologtatáshoz?
A mandarin, az orvosi levendula, a majoranna vagy éppen a római kamilla illóolaja csitítja a nyugtalanságot, a feszültséget, a félelmeket, így az esti alváshoz ezeket javaslom használni.
Extra infoként az említett olajokról bővebben is kifejtem, amit tudok róluk.
1) Mandarin ( Citrus reticulata ze)
A szerencse és az öröm szimbóluma. A gyümölcs héjából, hidegen sajtolják az olajat.
Pszichés hatásai: idegi kiegyensúlyozó, oldja a félelmet és a szorongást, nyugtató, lazító, már csecsemőknek is lehet párologtatni.
Fizikai hatásai: elősegíti az emésztést, enyhe hashajtó.
Kozmetikai hatásai: bőrerősítő, kiváló heges bőr kezelésében.
Tudni kell róla, hogy furokumarint tartalmaz, ettől fényérzékenyítő!
2) Orvosi Levendula (avandula angustifolia)
Pszichés hatásai: nyugtató, antidepresszá
Fizikai hatásai: görcsoldó, fájdalomcsil
Kozmetikai hatásai: bőrregeneráló, sebgyógy
kiegyensúlyozó
Javallatok: álmatlanság, égési sérülés, acne, ekcéma, cuperosa, p
vérnyomás, migrén, extrasystolé,
Ellenjavallat nem ismert!
Egy kis zárójel: létezik még a vadlevendula, ami szuper hurutoldó, a szuperlevendula, ez szintén bevethető álmatlanság esetén, és fűzéres levendula is, ez utóbbi ellenjavallt kisgyermekeknek és várandósoknak
használni.
3) Majoranna (Origanum majorana)
Pszichés hatásai: oldja a stresszt, a szorongást, a depressziót, csillapítja a magány és a szomorúság érzését
Fizikai hatásai: megszünteti az álmatlanságot (levegőbe permetezve), vérnyomáscsökkentő
Ellenjavallat: várandósság alatt csak felügyelet mellett alkalmazható!
Megjegyzés: álmosít, hosszas használata csökkenti a nemi vágyat, tehát szexuális hiperaktivitáskor is lehet használni.
4) Római kamilla ( Chamamemelum nobile)
A nagyon érzékeny emberek olaja, a mottója nem véletlenül ez: "Simogatom fájó lelkedet".
Javallatok: álmatlanságra, hiperaktivitásra
asztmára, fejfájásra, szőrtüszőg
egyaránt használható.
Ellenjavallat nem ismert!
Milyen illóolajat lehet használni picik mellett, ami szúnyogok ellen jó, de a gyerkőcnek és az alvásának sem árt?
Szúnyogok ellen a Cymbopogon citratus - citromcirok jó választás, ennek erős nyugtató hatása is van, épp ezért én keverékben használnám. Érdemes kikérni aromaterapeuta véleményét, hogy milyen keveréket használj, ez a gyerek életkorától függ, illetve attól is, hogy van-e bármilyen krónikus vagy akut betegsége.
Őszintén remélem, hogy segíthettem az ÁlomKlub anyukáinak. Kellemes és nyugtató barangolást kívánok az illóolajok csodálatos világában!