Hurrá!!! 4 hónapos lett a kisbabád!

Hurrá!!! 4 hónapos lett a kisbabád!

Kategória A baba fejlődése

Emlékszel még, amikor a kiskönyved szorongatva arról ábrándoztál, hogy vajon milyen érzés lesz anyukának lenni? És tessék, a család szeme fénye máris négy hónapos! 

Alig múlt el az újszülöttkori bágyadtság, máris egy kíváncsi, mosolygós csecsemővel van dolgod.

Ebben a hónapban a fejlődés felpörög: a mozgás, a kommunikáció és a kognitív képességek is szárnyra kelnek. Tarts velünk, és fedezzük fel együtt a 4 hónapos babák világát!

Véget ért a "negyedik trimeszter", így hívják a szülés után következő három hónapot. Ezzel lezárult a gyermekágyas időszak első szakasza. Az igazán aprócska babaruhákat mostanra biztosan elrakosgattad, csodálkozva azon, hogy egykor belefért a kicsikéd... A pelenkacserék felérnek egy bűvészmutatvánnyal, igaz? De ennek örülni kell, mert azt mutatja, hogy a babád szépen fejlődik! 

A legtöbb édesanyának ilyenkor fordul meg először a fejében, hogy elkezdjen önmagával is foglalkozni. Szánj magadra heti rendszerességgel időt. A sport nemcsak a regenerálódásban játszik rendkívül fontos szerepet, segít ellazítani a baba egész napos gondozásától elfáradt tested, és a gondolataidat is frissen tartja. 

Cseppke tipp: webáruházunkban megtalálod a Kovirami Program Fitt Anya Programját, ami több, mint egy otthonról végezhető edzés! Hidat képez a postpartum tornák és a hagyományos edzések között. A sportvideókon túl edzéstervet, hasznos szakmai anyagokat és különféle kedvezményeket is találsz a csomagban. Idekattintva meg is rendelheted! 

Dr. Tajti Zsanett, a Tündéri Doktornéni weboldal megalapítója és tanácsadó orvosa segít eligazodni az interneten fellelhető információtengerben, így első kézből, hiteles forrásból tájékozódhatsz azokról a mérföldkövekről, amik ebben a hónapban várhatók gyermeked életében. 

Mit tud a 4 hónapos baba? 

Egy igazán szép időszak veszi most kezdetét. A kis lurkó órákon át gügyörészik, mosolyog, szemléli a körülötte kinyíló világot! 

Érdemes megjegyezni, hogy a csecsemőkori mozgásfejlődés nem csak magát a helyzetváltoztatást szolgálja, hanem az egyensúlyozó rendszer ingerlésén keresztül hat az izomtónus szabályozásra, a látás, a szem-fej, szem-kéz koordináció kialakulására is, alapot képezve a tanulási folyamatok fejlődéséhez.

  • A 4 hónapos babának szimmetrikus a testtartása és végtagmozgásai is. 
  • Kezét nézegeti, nyúl a tárgyakért, azokat a szájába veszi (mindent... tényleg mindent!).
  • Hason fekve könyökét nyújtva támaszkodik, nyitott tenyérrel.
  • Oldalára fordul - kezdetben először hasról hátra.

Az első négy hónapban a kisbaba megtanulja a számára kellemes testi élményt újból előidézni: ha véletlen bekapja az ujját, azt újból megteszi, majd 4 hónapos kora után a tárgyakkal véletlenül előidézett dolgokat is kezdi ismételni, például megrázza a csörgőt. 

Figyelj rá, hogy csak a korának megfelelő játékot adj a kezébe, mert az apróság mindent a szájába vesz: a zizegő zacskó nagyon érdekes, de fulladásveszélyt okozhat!

Soha ne hagyd a kicsit felügyelet nélkül a pelenkázón, a franciaágy közepén, ugyan azt gondolod, hogy nem tud még forogni és nem esik le, hidd el, pont akkor fogja elkezdeni, amikor nem számítasz rá!

Ezeket a jeleket figyeld! 

Ha kisbabád soha, még egyetlen alkalommal sem fordult oldalra vagy hasról hátra, illetve ha hason fektetve nem támaszkodik a könyökére vagy a kezére, érdemes beszélned erről a gyerekorvosotokkal. 
Azonban ha egyszer már megfordult, de utána sokáig, akár hetekig nem fordul meg, akkor képes a forgásra, csak éppen nincs kedve forogni. Ez nem baj, a lényeg az, hogy meg tudja csinálni, ha szüksége lesz rá!

Jöhet a játék!

Mi, akik a Cseppkénél dolgozunk, mind anyukák vagyunk. Jól tudjuk, hogy milyen idegesítő, amikor a zenélő csörgő egy nap már ezredszer játssza le ugyanazt a dallamot. Mégis megnyomjuk ezeregyedszer is a gombot, mert a picinek nagy örömet okozunk vele. Keress olyan játékot, amit ő is meg tud fogni az apró kezével! 

Itt az ideje a rutin kialakításának is, a dolgok egymásutánisága kiegyensúlyozottá, magabiztossá teszi a gyermeket. 

Cseppke tipp: Bár az első fogacskák kibújása nagy valószínűséggel még várat magára, sok pici már 4 hónapos kora körül elkezd nyáladzani. Ha te sem akarod naponta 4-5 alkalommal átöltöztenti, szerezd be a Cseppke rendkívül nagy nedvszívóerejű nyálkendőit. Számtalan variációban megtalálod a kínálatunkban, így biztosan lesz olyan, ami passzol gyermeked ruhatárához. 

Ahogy jönnek a melegebb hónapok, úgy lesz egyre kevesebb textil a csöppségen. A 100% természetes Cseppke Lenge napozó már 62-es mérettől kapható, és leheletvékony gézanyagának hála a kánikulában sem lesz benne melege kicsikédnek. 

A Tündéri Doktornéni weboldal szolgáltatásai egy teljes gyermekgyógyászati szakorvos csapat tudását lefedik, hogy minden kérdésedre megoldást találj!

Kövesd dr. Tajti Zsanettet a közösségi médiában, ha szeretnél naprakész tartalmakkal találkozni. Facebookon, Instagramon és TikTokon is megtalálod már!