Kisbabád már 7 hónapos, és hihetetlen sebességgel fejlődik! Elképesztő, hogy nem csak gügyög, szorgalmasan gyakorolja a hangutánzó szavakat is, sőt, még az is lehet, hogy elhangzott az első "mama" vagy "papa". (Persze ez még csak gyakorlás, de nem csoda, ha elönti az anyai szívet a büszkeség...) Picikéd élénken érdeklődik a körülötte lévő világ iránt, és mindent meg akar fogni, amit elér. Jól teszed, ha lélekben felkészülsz a rendetlenségre! A játékok a padlón fognak landolni, a könyvek "lapozgatva lesznek" (igen, ez azt jelenti, hogy egy pillanat alatt képes összegyűrni az oldalakat), és a kóstolgatásra szánt puha falatkák is különféle, oda nem illő helyeken fognak felbukkanni. Cikkünkből megtudhatod, hogy mire számíthatsz gyermeked 7 hónapos korában. Megismerheted a legfontosabb mérföldköveket a mozgás, a kognitív és a szociális fejlődés terén. Tippeket is adunk a baba fejlesztéséhez, és megmutatjuk, hogyan teheted a játékot szórakoztatóvá és tanulságossá a kicsi számára. Jöjjenek a részletek!
Turbófokozatra kapcsol a fejlődés!
Kezdjük rögtön egy kérdéssel: tudod, hogy mit takar pontosan a kúszás fogalma? Ugye, hogy nem is olyan egyszerű a válasz! A kúszás az első helyzetváltoztató mozgás, melynél a karok, a lábak, a szemek és a fej megfelelő koordinálására van szükség a cél eléréséhez, a tárgy megfogásához. Ehhez nélkülözhetetlen a két agyfélteke közötti megfelelő kommunikáció.
A legtöbb kisbaba 7 hónapos korára:
- kúszik
- emelgeti a fenekét, négykézláb helyzetbe feltolja magát és így hintáztatja magát előre hátra
- tud egyedül ülni
- kifinomultabbak az érzékszervei – a tapintás, látás, ízlelés, hallás és a szaglás
- egyre inkább tudatában van önmagának
- kuncogva nevet. (Ez a legaranyosabb!)
Tudjuk, hogy amikor egy anyuka (például Te) elolvassa, hogy mit kellene tudnia a 7 hónapos babának, de az ő gyermeke még nem tart ott a fejlődésben, számos aggodalom kavarog a fejében. Vajon mindent jól csinálok? Más babák ebben a korban már mindezt tudják, az én kicsikém vajon miért nem? Megnyugtatunk: az egyes mérföldkövek elérésének ideje akár hetekkel is csúszhat, tehát az átlagoshoz hasonlított „elmaradás” gyakran semmilyen kóros tünetet nem jelent.
Tipp:
A gyermekek fejlődésének követésére a szakemberek az úgynevezett percentilis táblázatokat használják. Ezek a grafikonok több ezer gyermek adatait vizsgálva készültek, és azt mutatják, hogy például a gyermek magassága, vagy hossza hol helyezkedik el ebben az átlagot mutató összesítésben. Mivel jelentős eltérések lehetnek a leányok és fiúk között, így külön táblázat mutatja a nemek szerinti értékeket. A legfelső és legalsó (97-es és 3-as) percentilis érték azt jelzi, hogy adott életkorban mekkora testsúly vagy testmagasság volt, amit a gyermekek csupán 3 %-a ért el, vagy haladott meg.
A tunderidoktorneni.hu weboldal kalkulátorának segítségével otthon is nyomon követheted kicsid súlyának, testhosszának alakulását!
A mozgásfejlődés üteme részben öröklött dolog, részben függ a baba alkatától és motivációjától is. A nagyobb babák általában később kezdenek mászni, járni, de az sem számít kirívónak, ha 7-8 hónapig egyáltalán nem csinál semmit a baba, még csak nem is forog, aztán pedig hirtelen behozza a lemaradást, akár 1-2 hét alatt is.
A 7 hónapos baba alvási szokásai már jobban hasonlítanak a felnőttekéhez, mint az újszülöttekéhez. Nem ritka, hogy a baba ebben a korban már átalussza az éjszakát, legfeljebb egyszer vagy kétszer kel fel etetésre. Azonban még mindig szükségük van a napközbeni szundításra, hogy kipihenjék magukat. Éjszaka 10-12 órát alszik, napközben legtöbben 2 alkalommal pihennek nagyjából 1 órát, de ez egyénenként változhat. A kicsik számos jellel jelzik, hogy fáradtak és aludni szeretnének. Ezek közé tartozhat a szem vagy a fül dörzsölése, az ásítozás, a nyűglődés és végül a sírás. Jól teszed, ha kialakítasz egy alvási rutint gyermekednek, amihez érdemes minden nap igazodni.
Az anyukák kedvence a kamáslis tipegő hálózsák!
Ez a praktikus termék lehetővé teszi, hogy gyermeked álmában szabadon forgolódhasson, anélkül, hogy a hálózsák megtekeredne körülötte. Emiatt nem csak járni tudó gyerekek, de kisebb babák pihenéséhez is erősen ajánlott. Fedezd fel a Cseppke 4 féle vastagságban, több, mint 20 féle színben és 11 méretben kapható fantasztikus hálózsákjait!
Kíváncsi vagy, hogy miért "romlik el" a jól alvó kisbaba 4-8 hónapos kora között? Ebben a cikkünkben megtalálod a választ!
Ezekre a jelekre érdemes odafigyelned!
Figyelemfelkeltő lehet, ha a baba nem tud pár másodpercig támasz nélkül, vagy a kezére támaszkodva ülni, ha nem fordult át még soha egyik irányba sem, nem próbál valamilyen módon (körbe-körbe, oldalazva) kúszni vagy forogni. Ha ezeket tapasztalod, érdemes konzultálnod a gyermekorvosoddal!
Jöhet a játék!
A játék nem csak szórakoztató a 7 hónapos kisbabák számára, de elengedhetetlen a fejlődésükhöz is. A közös időtöltés során a picik tanulnak, felfedeznek és új készségeket fejlesztenek. Tapogassatok különböző textúrákat, simogassatok plüssöket, kisállatokat! Az üléssel új perspektíva tárult fel előtte, mindkét kezét tudja használni játék közben, pakoljatok ki/be kosárból játékokat.
Az ilyen idős csöppségek számára a legmegfelelőbbek a nyitott végű játékok, amelyek ösztönzik a kreativitást és a felfedezést. (Ilyenek lehetnek a építőkockák, a labdák, a plüssállatok és a könyvek.) Fontos, hogy a játék minden körülmények között biztonságos legyen a kicsi számára. Figyelj arra is, hogy ne játsszon olyan tárgyakkal, amelyek fulladásveszélyt jelenthetnek!
A baba fejlődése cikksorozat szakértője dr. Tajti Zsanett, a tunderidoktorneni.hu weboldal alapítója és tanácsadó orvosa. Érdemes a Tündéri Doktornéni blogra is rákattintanod, ahol olyan gyermekorvosok által összeállított és folyamatosan frissülő témákról olvashatsz szakszerűen körbejárva, amikkel szülőként biztosan találkoztál vagy találkozni fogsz.