A pamutruhák réme - 1. rész

A pamutruhák réme - 1. rész

Kategória Magazin

Van két mumus, amivel előbb-utóbb minden anyuka találkozik. Ez pedig a bolyhosodás és a zsugorodás. De miért kell minden nap szembesülnünk ezekkel? Hogyan keletkeznek, és mit tehetünk ellenük? Vincze Tünde, a BabuciBox – Tudatos babaruhatár blog írója és a Gyakorlati útmutató a babaruhák mosásához ebook szerzője segít nekünk eligazodni a témában! 

Miért bolyhosodnak a ruhák?

Bolyhosodáskor az anyagszálak elszakadnak, kilazulnak a szövetből és összegabalyodnak. Ennek eredményeként apró pöttyök, szemcsék keletkeznek, melyek mintha megtapadnának az anyagon. Bármilyen szövetnél előfordulhat, ami mosás vagy használat során súrlódásnak, kopásnak, nyújtásnak van kitéve. 

Vannak olyan tényezők, amelyek hatására jobban vagy esetleg kevésbé bolyhosodhatnak ruháink.
Például:

  • a hosszabb pamutszálakból készült kisruhák kevésbé bolyhosodnak,
  • a lenből és selyemből készült ruhák is kevésbé bolyhosodnak,
  • a szintetikus anyagok, illetve a laza szövésű anyagok viszont jobban bolyhosodhatnak.

Sőt, még a kemény víz is hatással lehet a bolyhosodásra, mert a benne lévő ásványi anyagok lerakódhatnak a szálakra, ezáltal merevebbek lesznek, és könnyebben elszakadnak.

Ha szeretnénk megelőzni a bolyhosodást, akkor a legfontosabb, hogy odafigyeljünk a ruhák, hálózsákok mosására. Bár használat közben nem tudjuk kiiktatni a súrlódást, de a mosás során sokat tehetünk azért, hogy a súrlódás (és ezáltal a bolyhosodás) kisebb legyen. 

Hogyan előzzük meg a bolyhosodást?

  • Először is használjunk rövidebb, kíméletesebb mosási programokat és alacsonyabb hőfokot. Ne tömjük meg a mosógépet, sőt, még plusz vizet is adhatunk a mosáshoz (általában van ilyen funkció a mosógépen). Ezáltal nem csak hatékonyabb lesz a mosás – kevesebb ruhát jobban ki tud mosni a gép, hanem a víz egyfajta párnaként védi a ruháinkat mosás közben. 

  • A különböző vastagságú, merevségű anyagokat, ruhákat válasszuk és mossuk külön. Egy kisruha sokkal jobban fog bolyhosodni, ha a „kemény anyagú” farmerokkal együtt mossuk ki. 

  • Az is sokat segít, ha kifordítjuk a ruhákat mosás előtt. Bár bolyhosodni ugyanúgy fog, de a nagyobb súrlódás így a ruha belsejét éri majd. Gondoljunk csak bele, amikor a baba harisnyáit mossuk. Márkától függően van olyan, ami szinte már egy mosás után vállalhatatlanra bolyhosodik, miközben a belseje tökéletes maradt. Bosszantó... Ha kifordítjuk a ruhákat, hálózsákokat mosás előtt, az a ruhák mintáit is védi, így tovább maradnak szépek.

  • Használhatunk mosózsákot is a mosás során, az is csökkenti a súrlódást, de vigyázzunk, a mosózsákkal való mosás csökkenti a mosás hatékonyságát is. Ha foltos, piszkos babaruháról van szó, érdemes a súrlódás csökkentését más eszközökkel elérni (lásd az előző három pontot).

  • Mindig a címke szerint mossuk ki a ruhákat. Úgy tudjuk a legjobban óvni a szövetet, ha nem tesszük ki magas hő hatásának. Ha szeretnéd megtudni, hogyan lehet alacsony hőfokon is hatékonyan mosni, akkor olvasd el a Sinner ciklusról szóló cikkünket is.

  • Figyeljünk a szövet ápolására is: a klóros fehérítők gyengítik a szálakat, ha már fehéríteni szeretnénk, akkor használjunk aktív oxigénes fehérítőt. Nemcsak hatékony, de környezetbarát is. 

  • Vigyázzunk a szárítóval. A túlzott szárítás és különösen a magas hőfokon történő szárítás a pamutszálak törését okozhatja. Ha el akarjuk kerülni a bolyhosodást, részesítsük előnyben a levegőn történő szárítást.

Hiába figyelünk oda a mosás minden részletére, előbb-utóbb sajnos a bolyhosodás meg fog jelenni. Hogyan kezeljük?

Távolítsuk el a bolyhokat. Ezt tehetjük egy borotva segítségével is (csak óvatosan, nehogy megsértsük az anyagot!), de még jobb, ha éppen erre a célra kialakított boholytalanítót (azaz textilborotvát) használunk. Személy szerint jobban szeretem az árammal működő boholytalanítót, mert bár a zsinór miatt kicsit körülményesebbnek tűnhet (nem az), de sokkal hatékonyabb az elemes társakhoz képest. 

És most jöjjön a zsugorodás kérdése. 

A babaruhákat rettentő gyorsan kinövik a kicsik az első hónapokban. Ehhez általában mi is hozzájárulunk azzal, hogy a kisruhák a „kezeink alatt” még kisebbek lesznek. Természetesen nem csak mi tehetünk róla, hogy a (baba)ruhák összemennek, de ha kíváncsiak vagytok, hogyan előzhetjük meg a zsugorodást, olvassátok el a következő cikkünket is. :)